29 listopada – Dzień Mundurowca ŚLUBOWANIE KLAS MUNDUROWYCH

„Dzień Mundurowca” w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim.

          W piątek 29 listopada 2019 o godz. 17.00 w Zespole Szkół obchodzono po raz kolejny święto klas mundurowych – Dzień Mundurowca. Nie przypadkowo wybrano ten dzień na Nasze święta, a na wzór Dnia Podchorążego obchodzonego w szkolnictwie wojskowym. Zgodnie z obowiązującym regulaminem klas mundurowych w tym dniu następuje ślubowanie mundurowców klas pierwszych i nadanie im stopnia młodszy kadet. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku oraz podniesienia flagi państwowej dla uczczenia Dnia Mundurowca. Kolejnym a zarazem głównym punktem uroczystej zbiórki był akt ślubowania uczniów klas pierwszych oraz wręczenie im legitymacji i stopnia młodszy kadet. Po ślubowaniu oraz awansach nastąpiła część pokazów. Mundurowcy zaprezentowali swoje umiejętności. Przedstawiono podstawowe elementy musztry. Kadeci zaprezentowali również umiejętności z zakresu taktyk zielonej i czarnej oraz pokaz z bronią długą i krótką. Pokaz przerwał zamachowiec, który uprowadził jedną z uczennic. Sprawne działanie mundurowców doprowadziło do obezwładnienia zamachowca. Oczywiście to również był pokaz, przygotowany przez mundurowców. Aby rozluźnić atmosferę kadeci zaprezentowali też krótką scenkę – skecz. Na zakończenie kadeci przyjęli życzenia dalszych osiągnięć i samych sukcesów, aby w swej działalności zawsze towarzyszyły im słowa Bóg, Honor, Ojczyzna.

Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością starosta brodnicki, przedstawiciele służb mundurowych oraz bardzo liczna grupa absolwentów. Najśmielsze nasze oczekiwania przeszli rodzice, którzy przybyli tak licznie na uroczystość, wpierając swoje pociechy.

Po apelu kadeci wraz z rodzicami i gośćmi udała się na słodki poczęstunek, gdzie wspólnie przy kawie i smacznym cieście spędziliśmy miłe chwile.

Dla mundurowców dzień ten się nie skończył, gdyż o godz. 19.30 ogłoszony został alarm i przystąpiliśmy do kolejnego przedsięwzięcia jakim była NOC w SZKOLE pod kryptonimem „JABŁONOWO NOCĄ”. Po apelu ewidencyjnym i podziale na drużyny, rozpoczęła się rywalizacja między drużynami. Na początku w ramach rozgrzewki sprawdzili się w piłce siatkowej. Na koniec rozgrywek odbył się dodatkowy mecz zwycięskiej drużyny z drużyną składającą się z absolwentów mundurówki :). Po niej przed północą drużyny otrzymały zadanie i ruszyły na manewry po Jabłonowie. Manewry polegał na wykonywaniu zadań, które dostarczały kolejnych wskazówek i tak po wykonaniu 9 zadań ostatnia z drużyn zakończyła zmagania, a na zegarku była już piąta rano. Na zaprawę nie było już sił, nie mówiąc o śniadaniu. Przed godziną siódmą wszyscy uczestnicy opuścili teren szkoły.

W manewrach nocnych w szkole brało udział 63 kadetów klas mundurowych.

GALERIA ZDJĘĆ ZE ŚLUBOWANIA

 

 

GALERIA ZDJĘĆ Z NOCY W SZKOLE – pk. „Jabłonowo nocą

Dziękuję bardzo serdecznie absolwentów oraz maturzystom mundurówki za pomoc w przeprowadzeniu manewrów 🙂 Jesteście wielcy

Z żołnierskim pozdrowieniem

kpt. rez. mgr inż. Sławomir ŻOCHOWSKI

Zespół Szkół Jabłonowo Pom.